Pracownie

Pracownia Badań Czynnościowych Układu Oddechowego

Kierownikiem pracowni jest dr Joanna Peradzyńska.

Pracownia zajmuje się wykonywaniem badań czynnościowych u dzieci od ok. 5-ego roku życia. Wykonywane są następujące badania:

• spirometria (ocena krzywej przepływ-objętość) (spirometr Lung Test 1000, spirometr V max 22),
  • test odwracalności skurczu oskrzeli,
  • próby prowokacji oskrzeli (nieswoiste z metacholiną metodą dozymetryczną - przystawka ISPA Lung Test 1000, próba wysiłkowa, test aspirynowy),
  • ocena dyfuzji gazów DLCO (aparat V max 22),
  • ocena oporu oskrzeli metodą przerywanego oddechu (aparat Jeager),
  • badanie stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym (aparat NOA - Sievers co.),
  • uzyskiwanie kondensatów powietrza wydychanego,
  • pletyzmografia.

Pracownia Endoskopii Układu Oddechowego

Kierownik Pracowni Endoskopii Układu Oddechowego, dr Witold Bartosiewicz, przy pracy

Kierownikiem pracowni jest p. dr Witold Bartosiewicz.

Pracownia Endoskopii Układu Oddechowego przy Klinice Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Pediatrii jest wyspecjalizowanym centrum diagnostycznym, które oferuje kompleksowe usługi z zakresu endoskopii dróg oddechowych dla pacjentów w każdym wieku.

Nasza pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym wysokiej jakości endoskopy firmy Pentax o różnych średnicach, w tym 3,0 mm, 3,8 mm, 5,5 mm oraz 6,0 mm, co pozwala na precyzyjne badanie układu oddechowego.

Nasi doświadczeni specjaliści wykonują szereg procedur endoskopowych, które umożliwiają dokładną diagnostykę i monitorowanie różnych chorób układu oddechowego. Endoskopia układu oddechowego pozwala nam na ocenę stanu błon śluzowych, wykrywanie zmian patologicznych, pobieranie próbek tkankowych do badań histopatologicznych, usuwanie ciał obcych zalegających w drogach oddechowych oraz ocenę odpowiedzi na leczenie w wielu chorobach układu oddechowego. Korzystając z przenośnego zestawu endoskopowego personel pracowni wykonuje badania również w warunkach bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii.

W Klinice badania endoskopowe wykonują: dr n. med. Witold Bartosiewicz, lek. Marcin Sanocki, dr n. med. Honorata Marczak, lek. Aleksander Adamiec